EMEK HIRSIZLIĞIYaklaşık sekiz yıl  önce gıda sektörüne girdim.Önceleri hobi edinmek adına başladığım pastacılık serüveni ,kısa süre sonunda mesleğim haline geldi.Kendimi mutfakta da,işin vitrin kısmında da,işleyişinde de mutlu hissettim.

Meslek edinmeye karar verdiğim andan itibaren kendimi geliştirmek adına pek çok kursa katıldım,stajlar yaptım,fuarlardan,internetten,dergilerden,kitaplardan bir şeyler öğrenmeye çalıştım ve hala devam etmekteyim.

Amacım beni yansıtan,bana ait bir yer açabilmek...Ancak bu aşamaya gelene kadar kendimi sınamak,öğrendiklerimi pekiştirmek,kendimi yenilemek,fark edebilmek adına bir blog açmaya karar verdim.Bu duruma gelene kadar elbette pek çok aşamadan geçtim.(Mutfakta denemeler,yeni lezzetler,yeni fikirleri şeker hamuruna uyarlama,malzeme toplama vs.)Bu arada şeker hamuruyla ilgili bir eğitim almadım,gerek görmedim.Kendi kendime her şeyi öğrendim.

Yaklaşık bir senelik bir ön hazırlığın ardından, geçtiğimiz yıl mayıs ayında bloğumu açtım.Ön hazırlığın bu kadar uzun sürmesinin sebebi çeşitli kişisel sebeplerden de kaynaklanıyor.Ancak emin olabilirsiniz ki ,hazırlığım  kısa sürmüş olsa dahi, kendime ve çevremdekilere duyduğum saygıdan bana yakışmayacak şeyleri paylaşmazdım. Farklılık aradım,var olanın üzerine bir şeyler daha katmak istediğimden dolayı süre biraz daha uzadı.

Sözüm meclisten dışarı;bizim sektörümüzde günlük kurs alanlar hemen''Butik Pasta Tasarımcısı''oluveriyor.Birbirinin aynı ürünleri, hiç riske girmeden ve hep en ucuza satma yoluna gidiyorlar.Halbuki aynı şeyler de olsa (onayladığımdan dolayı söylemiyorum.)onlarda bile bir emek var.Fiyatları düşürerek aslında bir yerde kendi emeklerini de hiçe sayıyorlar.Bizim emeklerimizi,hakkımızı saymak bile istemiyorum.Bu durum da  ayrı bir tartışma konusu...

Bir de, daha da basit yolu seçenler var maalesef.Sizin aylarca uğraşıp ortaya koyduğunuz ürünleri bilgisayarlarında''Kopyala-Yapıştır''la kendi sayfalarına sanki kendileri yapmış gibi adapte edenler var...Hatta resimlerdeki isimleri silemeyince, resimleri kırpıp kendilerine uyarlayabilecek kadar da pişkinler...Onlara hele hiç söyleyecek sözüm yok.

Geçtiğimiz günlerde  maalesef böyle bir olay yaşadım;belki de sadece denk geldiğim olay bu.Üstelik bunu yapan hanım,bir ilkokul öğretmeniymiş.Düşünsenize onun elinde çocukların temelleri nasıl atılmış olacak.Düşünmek bile istemem.Şahsın ismini deşifre etmek istemiyorum,belki yazıma denk gelir ve ders alıp kendine bir paye çıkarır diye ummak istiyorum.Onun gibi o kadar çok var ki...

Bu mesleği seçen,bundan maddi kazanç sağlayan meslektaşlarıma sesleniyorum;lütfen kendi özeleştirinizi yapın.Elbette herkes birbirinden bir şeyler görüyor,öğreniyor.Ama lütfen aynılarını kopya etmeyelim.Ürettiğimiz ürünlerin üzerinde biraz kafa yoralım,fikirler geliştirelim.Böylece ''Siz pahalı yapıyorsunuz,filanca şu kadara yapıyor,şöyle yapıyor''diye söylenen müşteri de bizlere hak verecek ve daha bilinçlenecek diye düşünüyorum.Böyle bir ortamda rekabet etmek daha güzel olmaz mı?Ne dersiniz?Sizlerin de düşüncelerini beklerim...

Ayşenur Gür

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...